Kilka pytań o kredyty hipoteczne

Kredyty hipoteczne są bardzo popularnym tematem wśród każdego kto chciałby stać się posiadaczem własnej nieruchomości. Jak się okazuje, ponad 70% ludzi do sfinansowania swojej nieruchomości, korzysta lub wspomaga się kredytem hipotecznym. Te kredyty są bardzo różne i w zależności od banku, a także od potrzeb kredytobiorcy, można zaciągnąć nieco inny kredyt. Jednak zobaczmy jakie są najczęstsze pytania związane z kredytami hipotecznymi. A więc do dzieła.

Czy kredyt hipoteczny musi być ubezpieczony?

czy kredyty hipoteczneUbezpieczenia kredytów hipotecznych wydają się zbędnym wydatkiem. Na forach dyskusyjnych aż wrze od komentarzy, które mówią, że tak właściwie to ubezpieczenie kredytu hipotecznego nie daje realnych korzyści kredytobiorcy. Czy jednak jest ono obowiązkowe?

Jeszcze niedawno ubezpieczenia nie były konieczne, obecnie nie jest wymagane jedno ubezpieczenie, a musimy wykupić dwa. Pierwsza kwestia to polisa na życie, natomiast druga to ubezpieczenie nieruchomości. Co do dokładnych wytycznych, to te udzieli nam bank przy zaciąganiu kredytu hipotecznego.

Czy kredyt hipoteczny można spłacić wcześniej?

Wiele banków nie ma najmniejszego problemu z wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego, jednak są banki które umożliwiają taką spłatę dopiero po pewnym okresie (np. po 2 latach), ewentualnie uwzględniając przy tym marżę. Jest to też pewnego rodzaju zabezpieczenie przez refinansowaniem kredytów hipotecznych w innych bankach. Bankom nie opłaca się to z tego względu, że jeśli „szybko” spłacimy część kapitałową, to bank nie zarobi na odsetkach. Cały mechanizm jest skomplikowany i w każdym banku nieco inaczej egzekwowany.

Czy kredyt hipoteczny można odliczyć od podatku

Generalna zasada fiskusa jest taka – zarabiasz pieniądze, wydajesz pieniądze, powiedz ile zarobiłeś, powiedz ile wydałeś a my odliczymy Ci podatek. Kredyt hipoteczny jest jak najbardziej wydatkiem, dlatego idąc na logikę, powinniśmy mieć możliwość odliczenia go od podatku. Jednak po 2007 roku sporo się pozmieniało.

Kredyty hipoteczne były dostępne z różnymi dodatkami, takimi jak na przykład Rodzina na Swoim, przez co pozmieniały się także zasady podatkowe. Dziś w większości przypadków kredytu hipotecznego nie możemy uznać jako wydatek. Jeśli jednak chcesz dowiedzieć się jak dokładnie jest w Twoim przypadku i masz wątpliwości, to najlepiej skontaktuj się z Krajową Informacją Podatkową. Tutaj znajdziesz kontakt: http://www.mf.gov.pl/administracja-podatkowa/kontakt/krajowa-informacja-podatkowa

Jak przenieść kredyt hipoteczny do innego banku?

kredyty hipoteczne pytaniaProces taki nazywany jest refinansowaniem. Możemy przenieść taki kredyt praktycznie do dowolnego banku, który być może zaproponuje niższą marżę i oprocentowanie, dlatego po przeliczeniu kosztów może okazać się, że takie przeniesienie kredytu będzie korzystne. Zazwyczaj nie opłaca się przenosić kredytów hipotecznych pod koniec trwania umowy, a także na początku, gdyż wiele banków nalicza sobie za to prowizję.

Podsumowanie

Jeśli sądzisz, że różnorodność i zawiłość ofert, a także zasad związanych z kredytami hipotecznymi jest skomplikowana i zawiła, to nie musisz się martwić, gdyż przy zaciąganiu kredytu zawsze mamy wsparcie doradcy lub pośrednika. Dlatego zaciąganie kredytu jest łatwiejsze i bezpieczniejsze, a przede wszystkim może być korzystniejsze dla nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *