Kredyt budowlany – jaki wybrać kredyt na budowę domu

kredyt budowlanyZapewne jesteś potencjalnym klientem banku, który zastanawia się nad zbudowaniem własnego domu. Czy masz już własną działkę budowlaną? czy masz ją zamiar dopiero zakupić? To istotne do ustalenia już na samym początku. Mając działkę pod budowę nieruchomości, mamy większą zdolność kredytową, działka może być tym samym zabezpieczeniem naszego kredytu. Posiadając miejsce pod budowę domu, będzie nam łatwiej o otrzymanie kredytu budowlanego.

Gdzie zatem szukać kredytu na budowę domu? Sprawdźmy.

Kredyt hipoteczny na budowę domu

Oczywiście forma kredytu hipotecznego pod budowę domu jest dobrym rozwiązaniem. W tym przypadku bank bierze pod zastaw hipotekę nowo powstającej nieruchomości i będzie tak do momentu spłacenia całości kredytu. Tutaj istotna informacja, którą warto podkreślić. Kredyty budowlane są dość nietypową formą, ponieważ ich struktura i zasady zmieniają się w trakcie spłaty kredytu. Otóż kredyt budowlany, zmienia się na dobre w kredyt hipoteczny po ukończeniu budowy, wtedy też zmienia się zabezpieczenie z działki na nieruchomość.

A zatem okres budowy nieruchomości można określić mianem karencji i zazwyczaj spłacamy wtedy część odsetkową, natomiast po tym okresie, zaczynamy już spłacać tzw. część hipoteczną i płacimy już normalne raty kredytu hipotecznego. Jest to jedynie ciekawostka, gdyż przez wszystkie procedury i tak przeprowadzi nas przedstawiciel banku lub doradca finansowy.

Czy można sprzedać nieruchomość wybudowaną za kredyt budowlany?

Tuż po wybudowaniu, nieruchomość jest obciążona hipoteką, jednak to nadal my jesteśmy jej właścicielami i oczywiście mamy możliwość dysponowania nią, a także możemy ją sprzedać. Cała procedura wygląda wtedy następująco: kupujący wpłaca część kredytową, którą my jesteśmy dłużni bankowi, natomiast pozostałą część wpłaca na nasze konto.

Czy właściciel może stracić wybudowaną nieruchomość

Bank może zająć nieruchomość tylko w przypadku gdy kredytobiorca nie spłaca rat.  Wtedy bank rozpoczyna procedury windykacyjne, których efektem może być nawet przejęcie nieruchomości.

A zatem nie jest tak, że przy kredycie hipotecznym bank ma pełną władzę do naszej nieruchomości. Wybudowany dom będzie naszą własnością, którą możemy dowolnie zarządzać, pod warunkiem, że nie zmniejszamy wartości nieruchomości (np. wyburzenie jednej ściany), gdyż wtedy w przypadku niespłacania przez nas kredytu, bank przejmuje nieruchomość, która ma mniejszą wartość, tym samym nie może jej sprzedać).

Zobaczmy niektóre oferty kredytów budowlanych przy opcji 240 000 zł i przy okresie kredytowania 30 lat.Zobaczmy jaka będzie rata miesięczna (pamiętaj, że dane są jedynie szacunkowe).

BNP Paribas 1237.53 PLN
BOŚ 1266.46 PLN
Alior Bank 1266.46 PLN
Bank BGŻ 1288.37 PLN
Citi Handlowy 1340.19 PLN

Czy któraś z tych opcji kredytu budowlanego spełnia Twoje oczekiwania?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *