Kredyt mieszkaniowy w banku spółdzielczym – czy warto?

Zdaje się, że poszukujesz alternatywy dla kredytu hipotecznego – to bardzo dobry znak. Najgorszej, gdy ktoś nie ma zbyt wiele do wyboru i ślepo podąża za „trendami”, na zasadzie – bank x jest najlepszy do kredytów hipotecznych, bo ma najlepszą ofertę kredytów mieszkaniowych. Jak myślisz, czy jest to dobre rozwiązanie? Otóż naszym zdaniem nie. Pomijając fakt, że tego typu rankingi bankowe mogą być naciągane, zastanówmy się, czy nawet jeśli jeden bank jest najlepszy dla 1000 osób, to czy na pewno będzie to także opcja dla osoby 1001 i przede wszystkim czy będzie to bank odpowiedni dla nas?

Banki komercyjne są dużymi instytucjami i wydawałoby się, że mogą sobie pozwolić na najniższe koszty kredytów hipotecznych, jednak zważmy na to, że obsługa tak ogromnej administracji, tysięcy pracowników, a także reklamy w tak wielkiej ilości mediów (internet, telewizja, gazety, bilbordy, ulotki, plakaty, sieci marketów, itd.) na pewno kosztuje bardzo dużo, a zatem ten koszt musi być w jakiś sposób nadrobiony.

Kredyt mieszkaniowy w okolicy?

Kredyt mieszkaniowy RadomskoZastanówmy się przez chwilę co jest odwrotnością takiego banku komercyjnego? Oczywiście banki spółdzielcze. Te – na pozór małe instytucje, często składające się z jednej lub z dwóch placówek, mogą oferować ciekawe oferty. Owszem, nie jest to też zasadą, że każdy mały, lokalny bank, kryje się z niesamowicie korzystną ofertą, czasem bywa także odwrotnie. Jednak od tego mamy „porównanie”, a żeby coś porównać, warto najpierw się w tym rozeznać.

Dla przykładu, jeśli mieszkamy w Radomsku, warto poszukać w Google pod hasłami kredyt mieszkaniowy Radomsko lub przejrzeć lokalną prasę, czy aby nie zawiera tego typu nagłówków. Być może znajdziemy w ten sposób namiary na przedstawicieli lub na doradców współpracujących z jakimś okolicznym  bankiem spółdzielczym. Pamiętajmy też, że oferta na stronie internetowej czy w regulaminie, nie zawsze jest twarda i niezmienna. Nawet banki komercyjne są skore do negocjowania warunków, a tym bardziej się to tyczy okolicznych banków, które mają znacznie większą elastyczność.

Zdolność kredytowa w bankach spółdzielczych

W okolicznym banku, nasza zdolność kredytowa może być znacznie wyższa, a nasze zabezpieczenie da nam więcej punktów w scoringu bankowym. Dlaczego? Ponieważ bank z Twojej okolicy znacznie lepiej wyceni Twoją działkę lub nieruchomość, gdyż w razie ewentualnego przejęcia jej, może o wiele łatwiej ją sprzedać. A więc gdy zaciągamy kredyt mieszkaniowy w Radomsku, do tego mając działkę lub mieszkanie w okolicy, to zapewne zostanie ona lepiej „doceniona” niż byłaby przez bank komercyjny.

Dlatego właśnie zachęcamy do poszukiwania ofert, do wypełniania formularzy, do spotykania się z przedstawicielami, którzy powinni przedstawić nam szczegółowe oferty, gdyż na tej właśnie podstawie  będziemy mogli mieć pogląd na sprawę.

A zatem udanego kredytu hipotecznego.

One thought on “Kredyt mieszkaniowy w banku spółdzielczym – czy warto?

  1. Mirella

    A jaki bank wg was ma ter najlepsze warunki jeśli chodzi o finansowanie przez kredyt budowy domu jednorodzinnego? Dochody nasze to około 6 netto? Czy Deutsche Bank ma najlepsze warunki?

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *